Yazıda Neler Var?

Son dönemlerde modern davet organizasyonlarında kullanılan “LCV” sözcüğünün ne manaya geldiğini düşündünüz mü?

 

Özellikle; sosyal medyada ve gençlerin günlük konuşmalarında sıkça rastladığımız kısaltmanın bir benzerini davetiyelerde de görmeye başladık. LCV; “Lütfen Cevap Veriniz” cümlesinin kısaltmasıdır. Özellikle yemekli organizasyonlar için gönderilen davetiyelerde bu ifade ile karşılaşırız. Yapmamız gereken altında verilen irtibat numarasını aramak ve davete katılıp katılamayacağınızı telefona cevap verecek olan kişiye bildirmek olacaktır. Bu telefonda karşınıza çıkan organizasyon firması yetkilisi ya da size davetiye gönderen davet sahibi de olabilir.

 

Neden LCV Yapmak Gerekir?

Davetin verileceği mekânda, gelecek davetli sayısı kadar masa hazırlanır. Yemek yapılır. Gelmeyen davetlilerin ücretini de davet sahibi karşılamak zorunda kalır. Bu durum hem israf hem de hayal kırıklığına neden olur. Bazen de LCV yapmayan davetlilerin gelmeyeceği düşünülür ve buna göre davetli sayısından düşülür. LCV yapmayan davetliler davete katıldığında kişi sayısı artacağından davet sahibi müşkül durumda kalacaktır. Böyle durumlara karşı genelde yüzde 10 fazla servis hazırlanır ama yüzde 10’u geçtiği durumlar için herhangi bir hazırlık yoktur.

 

Bir davette; kesin beklenen 100 misafir için hazırlık yapılırken gelemeyeceği düşünülen 50 misafirin daha o davette yerini alması sıkıntı oluşturabilir. Bir de bunların üzerine organizasyon için kişi başı ücretler eklenince meblağ bir hayli artacaktır. Organizasyon sırasında her şey yolunda giderken bir anda beklenmeyen oranda katılım ekstra bir çalışma gerektirecektir. Bunun aksine beklendiği halde katılım sağlamayan davetliler sebebi ile organizasyon sahibi gereksiz yere ödeme yapmak durumunda kalır.

 

Ayrıca LCV, yemek tercihleriniz ve gıda hassasiyetlerinizi bildirmeniz için de bir fırsattır. Eğer vejetaryen beslenme tercihiniz varsa bunu mutlaka belirtmelisiniz. Aksi takdirde sadece salata yemek zorunda kalırsınız. Gecenin sonunda gözünüzü hastanede açmak istemiyorsanız; glüten ve fıstık gibi gıda alerjileriniz varsa bunu da bildirmeniz yararınıza olacaktır.

 

Hem kendi sağlığınız ve keyifli vakit geçirmeniz hem de davet sahibinin bütçesine destek olmak adına elinize gelen davetiyenin altında “LCV” notu ve irtibat numarası varsa lütfen o numaraya bilgi veriniz. Yani “lütfen cevap veriniz.”

 


Siz de kurumsal ya da düğün organizasyonlarınız için profesyonel yardım almak isterseniz FA Organizasyon ile hemen irtibata geçebilirsiniz.

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66

Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://www.faorganizasyon.com.tr