Düğün masrafları konusu her gelin ve damat adayı için kafa karıştırıcı bir düzenek gibidir. Peki bu hesap tablosu içerisinde hangi masraflar yer alır?

Düğünler, evlenecek çiftlerin hayali olan bir o kadar özenilen organizasyonlardır. Düğün yapmak bir yana hazırlık süreci bile başlı başına bir organize istemektedir. Düğün sonrasında kurulacak yeni ev düzeni tamamı ile planlı bir düğün hazırlık süreci ve maliyet tablosuna bağlıdır. Özellikle 2020 yılı düğünleri için en merak konulardan olan düğün masrafları başlı başına kusursuz düşünce ister. Masraflar için ayrılan bütçe, alınacak eşyaların sayısı ya da kalitesi, düğün organizasyonu için yapılacak seçimler, salon seçimi gibi birçok seçenek masraflar listesinde yer alır.

düğün masrafları

Düğün masrafları 2020 hesaplaması yapan çiftlerin kafa karışıklığı yaşayacağı bir yıl olacak. Çünkü tek tek kalem bazında alternatifin ve fiyatın çok olduğu düğün sektörü yuva kurmak isteyen gençlerin kafalarını meşgul etmektedir.  Özellikle mobilya ve beyaz eşya konusunda seçeneğin oldukça fazla olduğu kalemler gençlerin karar aşamasında aylar harcamasına sebep olmaktadır.

düğün masrafları

Tabi ki sadece aylar değil aynı zamanda para harcamalarının da yapıldığı bu dönem oldukça stresli geçmektedir. Devletin yeni yıl itibari ile mobilya ve beyaz eşya sektöründe uygulanan %18’lik KDV tutarını %8’e çekmesi ile beraber firmalar uygulanan bu vergi indirimini tüketiciye uygun rakamlar olarak yansıtmaya başladılar. Nakit alımlarda fiyat noktasında daha uygun rakamlarla karşılaşabilen genç çiftler evlilik için ihtiyaç kredisi çekme eğiliminde oldukları gözlenmektedir.

Yöreden yöreye, aileden aileye, kişiden kişiye değişse de düğün masrafları listesi hazırlamak gerekirse aşağıda ki tablo ile karşılaşmak mümkün olacaktır.

Düğün Masrafları 2020 Listesi

Beyaz Eşya Masrafları

düğün masrafları

Marka, model ve özellik bazında pek çok alternatifle karşılaşılan beyaz eşya sektörü; buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi olmak üzere 3 ana kalemde incelenebilir. Tabi bunların yanında fırın, kurutma makinesi, derin dondurucu gibi ürünler de beyaz eşya kategorisinde yer alsalar da tercihe göre alınabileceğinden dolayı fiyat içerisinde yer almayacaktır. 3 kalemden oluşan beyaz eşya masrafı ortalama 8.000 TL civarında olacaktır.

Mobilya Masrafları

düğün masrafları

2020 düğün masrafları incelemesinde en çok maliyet tutacak olan mobilya kategorisi,  yatak odası, yemek odası, salon takımı ve oturma grubu gibi kalemlerden oluşmaktadır. Bu kategorinin ortalama olarak gençlere yansıması KDV indirimi ile beraber 25.000 TL civarında olacaktır.

Ev Aksesuarları

düğün masrafları

Halı, perde, aydınlatma sistemleri gibi alt başlıklara sahip ev aksesuarları kategorisinin ortalama maliyeti ortalama 7.000 TL civarında tutacaktır.

Düğün Salonu Masrafları

düğün masrafları

Düğün salonu masrafları yapılacak olan programa göre değişkenlik gösteren bir başlıktır. Özellikle lüks bir salonda yemekli bir organizasyon, davetli sayısına göre 40.000 TL ortalamaya sahipken, sade bir salonda kuru pasta ikramlı bir düğün ortalama 7.000 TL’lik fiyatlarla genç çiftlerin karşısına çıkmaktadır. Burada tercih tamamen tarafların tercihlerine bağlıdır.

Takı Masrafları

düğün masrafları

Takı miktarı konusunda aileler artık eskisi kadar ısrarcı olmasalar bile 2020 düğün masrafları listesinde rakam olarak üst sıralarda yer alan bir başlıktır. Takı masrafları ortama olarak 20.000 TL civarında tutacaktır.

Gelinlik-Damatlık Masrafları

düğün masrafları

Seçilecek marka ve modele göre fiyat noktasında değişecek bu kalemde ortalama fiyat 5.000 TL dolaylarındadır. Bu fiyata 1.000 TL civarında kuaför masrafını da eklemek mümkündür.

Sadece ana başlıklarla listelendirilen bu incelemede tercihlere bağlı olarak artı ya da eksiler olacak olsa da 2020 yılı içerisinde evlilik planları yapan çiftler toplam olarak ortalama 80.000 TL gibi bir rakamla karşılaşacaklardır.

Düğün Masrafları Hesaplama

düğün masrafları

Düğün masraf hesabı yaparken birden fazla kalem sayılabilir. Ancak önemli hususlardan birisi bu masrafları hangi tarafın karşılayacağıdır. Ana kalemlerde bütün masrafları öğrendiğimize göre sıra bunları kimin alacağında. İşte düğün masrafı hesaplamada ikinci adım:

 Söz Masrafları

düğün masrafları

Söz masrafları düğünler için atılacak ilk adımdır. Burada yapılacak masraflar damada ait olacaktır.  Alyansların seçimi, söz kıyafeti, kız isteme için yapılacak hazırlıklar ve bohçaların hazırlığı damat tarafına aittir. Ortalama bir söz masrafı hesap tablosu çıkarmak istenirse alınacak yüzüklerle beraber yaklaşık 5-6 bin TL’den söz etmek mümkün olabilir.

Nişan Masrafları

Nişan masrafları söze göre biraz daha kapsamlı bir alışverişin tablosunu ortaya koyacaktır. Nişan kıyafetleri, kuaför masrafları, bohça için yapılacak alışveriş derken yapacaklar listesi uzar gider. Düğün öncesinde bazı aileler bileziklerin ya da takıların bir kısmının nişanda takılmasını ister. Özellikle kız tarafının talebine göre nişan töreni için ayrı mekan kiralanması da gündeme gelebilir. Bu durumda nişan masrafları için bahsi geçen rakam 20.000 TL’ yi görebilir.

Düğün Masraflarını Kim Karşılar?

düğün masrafları

Düğün masraflarını kim karşılar? Aslında bu sorunun cevabı aile yapısına, adet ve geleneklere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Geleneksel aile yapısında olan çiftler için düğün masrafları büyük oranda erkek tarafı karşılanmaktadır. Son yıllarda çalışan çiftler daha çok ailelerden bağımsız kendi imkanları ile de masrafları bölüşerek hazırlıkları tamamlamaktadırlar.

Düğün Masrafları Erkek Tarafı

Düğün için yapılan hazırlıklarda özellikle büyün eşyaların alımı, ev kiralama ve hazırlaması erkek tarafı için en önde gelen işlerdir. Evi temelde kurma görevi düğün öncesi damadın başlıca masraf listesi içerisinde yer alır. Yüzüklerin alınması, gelinlik ve damatlık, takılar, bohça hazırlığı, gelin arabası, gelin çiçeği, nikah masrafları diyerek bu masraflar sıralanır gider…

Düğün Hesaplama Programı İle Düğün Masraflarını Kontrol Altında Tutun!

düğün masrafları

Düğün hesaplama programı yapmak, düğüne kadar olan hazırlık sürecinde planlı ilerlemenizi sağlayacaktır. İyi bir hesap tablosu hazırlamak ortalama düğün bütçesini ortaya çıkaracaktır. Düğün için yapılacak düğün hazırlık listesi aynı zamanda piyasa araştırması yapmanızı ve en düşük düğün maliyeti ile dünya evine girmenizi sağlayacaktır.

En Az Masrafla Düğün Yapabilmenin Sırrı Nedir? Düğün Masrafları Nasıl Ekonomik Hale Getirilir?

Her işte olduğu gibi düğünlerde de en az masrafla hareket edebilmek için düğün konusunda hakimiyet ön plana çıkacaktır. İlk defa düğün yapacak çiftler istekleri ve hayalleri doğrultusunda hareket ederken harcamalar için maddi dengeyi kuramayabilirler.

düğün masrafları

Düğün organizasyonları için gerekli olan argümanların maliyetini bilmedikleri için bu denli geniş bir alana hakim konuda en doğru ve en uygun seçimleri yapmakta zorlanabilirler. Ancak bu durumda düğün organizasyon firması ile çalışmak bu yükü ciddi anlamda hafifletecektir.

İşinde profesyonel bir düğün organizasyon şirketi, size süreç hakkında detaylı bir bilgi verip düğününüzü ve hazırlık sürecini en iyi şekilde koordine edecektir.

 


FA Organizasyon, düğün organizasyon danışmanlığı konusunda sunduğu profesyonel hizmetle bu süreçte daima evlenecek çiftlere samimi şekilde yardımcı olmaktır. Düğün stresine girmeden önce ofisimize çay içmeye ve düğün danışmanlığı konusunda fikir alışverişine de bekleriz.

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://www.faorganizasyon.com.tr